senizunal_0001_Katman-3-1

Harekete Geçme

Farkındalıklar patır patır karşımıza çıkmaya başlar. Bu noktada yavaş yavaş terapinin üçüncü adımına geçmeye başlarız. Bu da eylem adımıdır. Farkındalıklar gelmeye başladıkça, bunlar bir eylem ihtiyacı doğurmaya başlarlar. Zaten duygularında bir eyleme ihtiyacı olduğunu biliyoruz artık. Farkındalık yaşanması için psikoeğitim çalışmaları da çok yoğun olarak danışanla paylaşılır terapi sürecinde. Üçüncü eylem adımında, danışanın, hayatındaki bu düğümü çözmesi için neler yapması gerekebilir, terapistle bu çerçevede konuşabilir. Bu yapılacak eylemlerin getirisi götürüsü tartışılır. Yankıları, olası yankıları nelerdir orada tartışılır. Adım adımdır. Bazen bir eylem yapılır ve bunun sonuçları beklenenden hafif ya da ağır olabilir. Bu sefer yeni bir düğüm, yeni bir mesele ortaya çıkabilir, onun üzerinden de çalışılabilir.

Sizi arayışa iten nedir?

Terapiye ihtiyacım var mı? Ne zaman terapi almalıyım? Terapimin hangi aşamasındayım? Daha yolum uzun mu?

Seniz_İconlar_1

İç Dökme

İlk aşama, bir mesele, düğüm olduğunu fark etmenizdir. Çünkü bazı insanlar yaşadıkları durumun, sıkıntılı bir şey olduğunu da fark edemezler. O zaman zaten herhangi bir desteğe ya da terapiye ihtiyaç bile duymazlar.

Seniz_İconlar_2

Derin Anlayış

İkinci aşamamız da farkındalık aşamasıdır. Yaşanan sorunla, düğümle alakalı onu çözmeye yönelik ne olabilir, neler yapılabilir yada onun altında yatan meseleler nelerdir diye bakma sürecidir.

Seniz_İconlar_3

Harekete Geçme

Farkındalıklar patır patır karşımıza çıkmaya başlar. Farkındalıklar gelmeye başladıkça, bunlar bir eylem ihtiyacı doğurmaya başlarlar.

Seniz_İconlar_4

Yeni ‘ben’e destek

Her eylemden sonra illa bir dönüşüm deneyimler danışan. Ama büyük, ama küçük. Bu bir dönüşümü gerektirir.

Konuşmayı Başlat
1
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?