Duygu Odaklı Farkındalık Terapisi (Emotion Focused Mindfulness Therapy – EFMT), katılımcıların, diğerlerinin deneyimlerine şahit olarak kendi içsel yolculuklarına çıktıkları bir grup terapisidir. Grup formatında yapılan bu terapi, bazen zorlayıcı, bazen de keyif verici olabilir. Kesin olan, ufuk açıcı ve büyütücü olduğudur. Hem kendi deneyimim hem de katılımcıların paylaşımlarına dayanarak bunları net söyleyebilirim. Kişisel tekamül, farkındalıklar ölene kadar devam ediyor, farklı araçlar, formatlar, farklı seviyeleri keşfetmemize olanak sağlıyor. Meditatif çalışmalar, bitmemiş işlere ve iç çatışmalara hitap etmek, yaşamda daha iyi yer alabilmek, büyümek ve gelişmeyi sağlamak için duygusal deneyimlemeyi güçlendirmek için en etkili seçeneklerden birisidir. EFMT katılımcıları kendi iç dünyalarını, farkındalıklarını, duygularını istedikleri kadar açarlar; terapist destekler, bazen derinleştirir (danışan isterse). Diğerleri şahit oldukları deneyimin kendi içlerinde yansılamalarına odaklanırlar, isterlerse paylaşırlar. Focusing (odaklanma) ve yazma meditasyonlarının temel alındığı bu format, adeta zenginleştirilmiş bireysel terapidir. 

Kişiler, farklı duyguları, güvenli bir ortamda tanırlar, deneyimlerler. Yalnız olmadıklarını hatırlarlar, kendilerine ve başkalarına karşı şefkat duyguları artar. Bu çalışma gündelik hayatımızda ilişki yönetiminin nasıl olduğunu, iletişimin nasıl algılandığını ve yorumlandığını da aynalar. Bu yolculuğa benimle ve katılımcıların asla tesadüf olmadığı bir grupla çıkmak isterseniz beklerim 🙂

Grupta Sizi Neler Bekliyor?

EFMT Grup Terapisinin başlangıç programı 4 haftalık, online bir çalışmadır. Bu çalışmada terapistin yönlendirmesi yoğundur ve bilgi aktarımı fazladır. Toplam 2 saat süren bir oturumda, ilk 15 dakika paylaşım ve bilgi aktarımına ayrılır. Ardından 30 dakikalık meditasyonlar yapılır (20 dak Focusing, 10 dak yazma meditasyonu), ardından 75 dakika katılımcıların paylaşımı, derinleşmesi, farkındalık kazanmalarıyla geçer. Az sayıda kişiyle yapılan bu çalışmayı, terapist yönetir. Gerekli görürse, katılımcı da onay verirse, bir katılımcıyla derin çalışma da yapabilir. EFMT, 1 bireysel seans ücreti karşılığında 8 saatlik verim almanızı sağlar. Gruplar sınırlı sayıda kişilerden oluşur. Yazma Meditasyonu Odaklanma meditasyonunun ardından, hissedilenleri yargısız, olduğu gibi yazıya dökerken, farkındalıklarımız derinleşebilir, farklı yönlere gidebilir, netleşebilir. Zihni, duyguyu, 3 boyutlu şekle dökmek içgörülerin kalıcılığını destekler ve yeni içgörüler kazanmamıza da yardımcı olur. Herhangi bir özel beceri gerekmez, sadece deneyimleri yazmak kafidir. EFMT Grup Terapisi’nde, katılımcılar neyi, ne kadar isterlerse o kadar paylaşırlar, tamamen susmayı da seçebilirler. Çalışma başlangıcında diğerlerinin mahremiyetine de saygı göstereceklerini, tüm konuşmaların, deneyimlerin kendilerinde saklı kalacaklarına söz verirler.

Focusing

Odaklanma olarak çevirdiğimiz bu “içe bakış” metodu Eugene Gendlin tarafından ortaya konmuştur. Duygu ve düşüncelerin bedendeki yansımalarına odaklanır. Beden tepkileri (önceden bildiğimiz veya yeni çıkanlar) iç sesimizin bizimle konuşmasıdır. “Felt-sense” denilen beden duyumları, fiziksel hisler iç dünyamızın derinliklerine götürür bizi. İç içe saklanan bebekler gibi, bir duyumdan daha derinlerdeki başka bir duyuma gideriz. Henüz sözcüklerle dile getirilmeyen duyulara ve duygulara, açık ve yargılayıcı olmadan dikkat vererek içgörü kazanılır.

Yazma Meditasyonu

Odaklanma meditasyonunun ardından, hissedilenleri yargısız, olduğu gibi yazıya dökerken, farkındalıklarımız derinleşebilir, farklı yönlere gidebilir, netleşebilir. Zihni, duyguyu, 3 boyutlu şekle dökmek içgörülerin kalıcılığını destekler ve yeni içgörüler kazanmamıza da yardımcı olur. Herhangi bir özel beceri gerekmez, sadece deneyimleri yazmak kafidir.

Grup Çalışması Program Oturum Akışı

1. Grup – EFMT Grup Terapisinin başlangıç tarihi 17 Eylül Salı günü olup; program 8 haftalık online bir çalışmadır. Oturumlar 17 – 24 Eylül , 1 – 8 – 15 – 22 – 29 Ekim ve 5 Kasım tarihlerinde Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu çalışmada terapistin yönlendirmesi yoğundur ve bilgi aktarımı fazladır.

2. Grup – EFMT Grup Terapisinin başlangıç tarihi 19 Kasım Salı günü olup; program 8 haftalık online bir çalışmadır. Oturumlar 19- 26 Kasım, 3 – 10 – 17 – 24 Aralık 2024  ve 7 – 14 Ocak 2025 tarihlerinde Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir (31 Aralık akşamı yılbaşı gecesi olduğundan dolayı o hafta çalışma gerçekleşmeyecektir). Bu çalışmada terapistin yönlendirmesi yoğundur ve bilgi aktarımı fazladır.

3. Grup – EFMT Grup Terapisinin başlangıç tarihi 28 Ocak Salı günü olup; program 8 haftalık online bir çalışmadır. Oturumlar 28 Ocak, 4 – 11 – 18 – 25 Şubat ve 4 – 11 – 18 Mart tarihlerinde Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu çalışmada terapistin yönlendirmesi yoğundur ve bilgi aktarımı fazladır.

4. Grup – EFMT Grup Terapisinin başlangıç tarihi 1 Nisan Salı günü olup; program 8 haftalık online bir çalışmadır. Oturumlar 1 – 8 – 15 – 22 – 29 Nisan, 6 – 13 – 20 Mayıs tarihlerinde Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu çalışmada terapistin yönlendirmesi yoğundur ve bilgi aktarımı fazladır.

Toplam 2 saat 30 dk süren bir oturumda, ilk 15 dakika paylaşım ve bilgi aktarımına ayrılır. Ardından 30 dakikalık meditasyonlar yapılır (20 dak Focusing, 10 dak yazma meditasyonu), ardından 75 dakika katılımcıların paylaşımı, derinleşmesi, farkındalık kazanmalarıyla geçer. Az sayıda kişiyle yapılan bu çalışmayı, terapist yönetir. Gerekli görürse, katılımcı da onay verirse, bir katılımcıyla derin çalışma da yapabilir.

EFMT, 1 bireysel seans ücreti* karşılığında 8 saatlik verim almanızı sağlar. Gruplar sınırlı sayıda kişilerden oluşur.

 

EFMT Grup Terapisi’nde, katılımcılar neyi, ne kadar isterlerse o kadar paylaşırlar, tamamen susmayı da seçebilirler. Çalışma başlangıcında diğerlerinin mahremiyetine de saygı göstereceklerini, tüm konuşmaların, deneyimlerin kendilerinde saklı kalacaklarına söz verirler.

*Bu çalışmanın ücreti KDV dahil olarak 13.800 TL’dir. TR no’lu Şeniz Ünal’a ait IBAN’a ödemenizi gerçekleştirip, dekontu bizlere iletmeniz halinde kayıt işlemleriniz gerçekleşmiş olacaktır. Ödeme işlemleri kredi kartıyla tek çekim 14.400 TL veya banka komisyonu dahil olarak taksitle de yapılabilir. Bu durumda (0530) 516 5300 numaralı telefondan bizimle iletişime geçerseniz sizlere yardımcı olabiliriz.

** – 15 Ağustos kadar erken kayıt yaptıranlara %15 indirim uygulanır.

–  15 Ağustos’dan itibaren öğrencilere ve mükerrer katılımcılara %10 indirim uygulanır.

Duygu Odaklı Grup Terapisi hakkında daha fazla bilgi almak veya yeni açılacak gruplara kayıt yaptırmak için (0530) 516 5300’ı arayabilir veya mesaj atabilirsiniz.

Geri Bildirimler

Kendi iç sesime daha çok kulak vermeyi, kendi tercihlerimi ön plana almayı ve özellikle eleştirileri kişisel almadan önce bir süzgeçten geçirebilmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışıyorum. Kendi iç gerçekliğimle daha da barışıp, dışarıda idealleştirdiğim gerçeklikle doğru bir mesafe kurmak…İlk aklıma gelenler bunlar.

Erkek-Uluslararası Ticaret-42 yaşında

Bir kere (çok büyük bir sorun değilse) öfkelenmiyorum neredeyse. Hayata karşı gayet sakinim. Öğrenmeye çabalıyorum kendi doğam izin verdikçe. Biraz çalışmayı sevmiyorum o yüzden kendimi sıkmadan öğrenmeye çalışıyorum. Onun dışında insanları çok izlemeye ve ne dediklerine dikkat etmeye başladım. Yani insanların ne sevip sevmediğini takip ediyorum. Aynalamalar yüzünden 🙂 kendimi tanımaya çalışıyorum.

Kadın-Ön Muhasebe-38 yaşında

Netleşme, farklı bakış açıları ile olayları görme, rahatlama, sorunları dile getirip karşılıklı müzakere etme sayesinde algı ve anlam değişiklikleri oluşması

Kadın-Endüstri Mühendisi-49 yaşında

Konuşmayı Başlat
1
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?