Bireysel Terapi

Herkesin hayatında inişler, çıkışlar olur. Mutlu zamanlar olduğu kadar, zor, tehditkar, üzücü, boğucu veya çözümsüz hissettiren anlar da olur. Böyle zamanlarda insan genellikle ilk başta, etrafından destek arar. Ancak dost/akraba/arkadaş yerine, soruna ‘’objektif-tarafsız’’ bir gözle baktıracak bir uzman, sorunun odağına kısa sürede ulaştırabilir. Çözüm odaklı, deneyimsel, dönüştürücü bir terapi metodu uygulayan bir uzman, kişinin sıkıntısını kısa zamanda giderebilir. Özellikle kronik, belirli bir pattern ile tekrarlanan konularda uzman desteği çok faydalıdır.

Bireysel terapi (psikoterapi veya konuşma terapisi olarak da adlandırılır) danışanların güvenli, özenli ve gizli bir ortamda eğitimli bir ruh sağlığı klinisyeni ile birebir çalıştığı bir süreçtir. Bireysel terapi kişilerin hayatlarında zorluk çektikleri süreçlerin üstesinden gelmek veya kişisel gelişimlerini deneyimlemek için kullanılabilecek bir fırsattır. Temel amaç kişilerin iyilik halinin arttırılmasıdır.

Bireysel terapi, bireylerin duygularını, inançlarını ve davranışlarını keşfetmelerine, zorlayıcı veya etkili anılar üzerinde çalışmalarına, hayatlarının değiştirmek istedikleri yönlerini belirlemelerine, kendilerini ve başkalarını daha iyi anlamalarına, kişisel hedefler belirlemelerine ve istenen değişime yönelik çalışmalarına olanak tanır.

Her psikolog terapi yapabilir mi?

Hayır! Psikoloji lisans eğitimi, psikoloji hakkında teorik bilgiler verirken, belli konulara odaklanarak araştırma yaptırtır. Bazı bölümler staj imkanı sağlayabilir.

Master veya doktora eğitimi, odaklandığı uzmanlık alanına göre bir miktar terapi deneyimi kazandırabilir.

Terapi yapan psikolog (Psikoterapist) veya psikiyatr seçtiği terapi modelinin eğitimini, genellikle, eğitim vermeye yetkili birisinden, bir merkezden alır. Bu eğitim teorik bilgiler, terapiste ‘’öz-farkındalık’’ kazandıracak çalışmalar içermelidir. Ardından da süpervizyon süreci olmalıdır. Öz farkındalığı yüksek bir psikoterapist, danışanına gerekli empatiyi de göstererek, onu deneyimsel ve dönüştürücü bir terapi sürecine alabilir.

Hangi psikoterapi modeli bana uygundur?

Halen onlarca farklı terapi modeli bulunmakta ve gün geçtikçe bunlara yeni terapi modelleri eklenmektedir. Kişi, ihtiyacına ve maddi, manevi imkanlarına göre farklı çalışmalara ulaşabilir. Önemli olan seçilen terapi modelinin deneyimsel ve dönüştürücü “experiential and transformational” olması gerekir. Sadece akıl seviyesinde yapılan terapiler semptomları geçirebilir ancak kesin ve derin bir tedavi sağlamayabilir. Bireysel psikoterapi belirli bir tema için tercih edilebileceği gibi, kişisel gelişim konusunda da faydalı olabilir. 

Aynı dili konuşuyor olmak birbirimizi yüzde yüz anlıyoruz anlamına gelmez. Çoğu zaman söylediklerimiz ile duygularımız, isteklerimiz uyuşmaz. Çeşitli nedenlerle kendimizi olduğumuzdan farklı ifade ederiz bu da ilişkilerimize, en önemlisi de kendimizle olan ilişkimize yansır. Psikolojik bir sıkıntının özünde çoğu zaman kalp ile akıl arasında çelişki yatar…

Dikkat edilmesi gereken ve çoğu zaman da ihmal edilen bir husus vardır. Bazı psikolojik sıkıntılarımızın kaynağı biyolojik olabilir. Hormonal değişiklikler, mineral, vitamin eksiklikleri, çeşitli biyolojik hastalıklar da psikolojimizi etkiler. Bu nedenle psikoterapiye başlanmadan önce genel bir sağlık taramasından geçmek faydalıdır.

Terapi Sürecini Nasıl Yürütüyorum?

Kişisel pratiğimde, farklı ekollerde aldığım tüm eğitimleri harmanlayarak eklektik bir terapi tarzı uyguluyorum. Kendi terapi tarzımın özelliklerini sıralamam gerekirse:

  • Deneyimsel ve dönüştürücü çalışmalar içeren,
  • Bilinçdışı ve bilinçaltını devreye sokacak egzersizlerin yer aldığı,
  • Seans dışında kitap, film önerileri ve çeşitli farkındalık kazandırıcı ödevler içeren,
  • Seans aralarında email ve gerekirse mesaj ve telefon aracılığıyla iletişimde kaldığımız,
  • Sorun ne olursa olsun, varoluşçu temalar da değinilen (hayat amacı, yalnız kalma korkusu, ölüm korkusu, sorumluluk/özgürlük temaları, …)
  • Belirli sayıda seans yaptıktan sonra (kişiye göre farklılık gösterir) molalar vererek farkındalıkların, deneyimlenilenlerin hayata aktarılıp aktarılamadığının kontrol edildiği bir modeli içermektedir.

Benimle çalışmak isteyen bir danışandan kendini ve problemi, beklentisini anlatan bir yazı talep ediyorum (e-posta olarak). Akabinde istenirse, kısa bir telefon görüşmesinin ardından randevulaşıp, ilk görüşmeye hazırlanıyorum. Gelen yazı, danışan hakkında vakit kazandırıp, çok önemli ipuçları vererek, benim terapist olarak nasıl destek olabileceğim hakkında da bir kanaat oluşturuyor.

Benim kişisel çalışma stilimde, bir seans 60 ila 75 dakika arasında değişir. Deneyimsel, dönüştürücü terapilerde bilinçdışı imgeleme çalışmaları, biraz daha uzun zaman gerektirir. Başlangıçta 90 dakika süren bir seans, danışan deneyim kazandıkça, 60 dakikaya kadar iner. Ortalama 75 dakika civarındadır.

Bireysel Terapiler

Geri Bildirimler

Öncelikle her olumsuzluğun sorumluluğunu üzerime almamayı öğrenmeye çalışıyorum. İşe yarıyor. Bu olumsuz refleksten kurtulma yolunda baya gelişme kat ettim. Terazinin diğer tarafındaysa, terapilerde öğrendiklerimi uygulama konusunda tembel davranıyorum; hislerimi yazmıyorum, kendimi yeterince dinlemiyorum ve egzersiz niteliğindeki bazı tavsiyeleri kulak ardı ediyorum. Hala

Erkek-Uluslararası Ticaret-42 yaşında

Bir seneyi geçti terapi başlayalı, çok hatırlamıyorum ancak Şeniz Hanım’la her görüşmem sonrası kendimi iyi hissettim. Kendisi hep farklı bir bakış açısı gösterdi. Aynı zamanda pek çok alanda bilgili birisi, Şeniz Hanım’ı çok seviyor ve takdir ediyorum.

Kadın-Mühendis-51 yaşında

Talep gelmedikçe kimseye yardımcı olmak için istekli davranmıyorum, cevre deki sorunları dinlerken kimseye akıl vermiyorum ve kendime dert ediniyorum.

Kadın-Emekli Öğretmen-68 yaşında

Konuşmayı Başlat
1
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?