Dr. Şeniz Ünal

Dr. Şeniz Ünal Hakkında

Dr. Şeniz Ünal, duygu odaklı terapiler ve regresyon terapisi başta olmak üzere, farklı ekolleri birleştirerek psikoterapi hizmeti vermektedir. Bireysel, çift, grup ve kurumsal çalışmaları vardır. Yetişkinlerle çalışmaktadır.

Eğitim hayatında, Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi’nin ardından, Boğaziçi Üniversitesi’nin Matematik bölümünü bitirmiştir. Boston Üniversitesi’nden İşletme (MBA) ve Bilişim Sistemleri (MS in MIS) konularında master dereceleri vardır. İş yaşamında pek çok sektörde görev almış, 2001’den itibaren kendi kişisel gelişimine de önem vererek bu alanda çalışmaya karar vermiştir. Tek bir alana bağlı kalmayıp çok çeşitli konularda yerli ve yabancı pek çok öğretmenden ders almıştır. Kendi kişisel dönüşümünde Caroline Myss, Debbie Ford başta olmak üzere pek çok yerli ve yabancı öğretmenden ders/seminer/terapi almıştır.

Myss’in Chicago’daki 2 senelik enstitüsünü bitirerek onun çalışmaları konusunda sertifika almış tek Türk’tür (Arketip Çalışması – CMED Institute). Ford’un “Shadow Work – Gölge Çalışması” ile bilinçdışıyla çalışmaya başlamıştır. Ardından yoğun regresyon terapisi eğitimleriyle bu alanda uzmanlaşmıştır.

Regresyon terapisi eğitimini Jeffrey Ryan ve Dr. Janet Cunningham’dan almıştır. Ek olarak Roger Woolger, Hans Ten Dam gibi bu alanın uzmanlarının farklı eğitim ve seminerlerine de katılmıştır.  IBRT sertifikalı ‘IV. Seviye Regresyon Terapisti’dir.

Kişisel gelişimin, psikoloji uzmanlığına dönüşmesi için önce İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde, Uygulamalı Psikoloji bölümünde master programını tamamlamıştır. Bitirme projesinin Psikonöroimmünoloji hakkındadır. Ardından da Arel Üniversitesi’nin Klinik Psikoloji Doktora programını tamamlamıştır. Doktora tezini, obezite tedavilerinden olan bariatrik cerrahilerin uzun dönem sonuçları hakkında yazmıştır. Mindful eating (farkındalıklı beslenme) konusunda Dr. Jean Kristellar’ın eğitimini tamamlamıştır.  Duygusal yeme, yeme bozuklukları konusunda farklı ekollerin eğitimlerini almıştır.

Duygu Odaklı Terapi (EFT) ile karşılaşması, kendi eklektik tarzını akademik bir zemine oturtmasını sağlamıştır. İnsan Odaklı Terapi, Bilişsel Davranışçı Model ve Gestalt’ın birleşimi olan bu terapi modeli, Şeniz Ünal’ın psikoterapisinin temelini oluşturur. Bireysel ve çift olarak çalışır. Eğitimini ve süpervizyonlarını direk bu modelin kurucusu Dr. Leslie Greenberg’den almıştır (Dr. Ronda Goldman ve Dr. Serine Warwar ile beraber). Sürekli uzmanlık eğitimlerine devam etmektedir. İsviçre Duygu Odaklı Terapi Enstitüsü’nün ve Uluslararası Duygu Odaklı Terapi Birliği’nin akredite terapistidir.

Mindfulness (bilinçli farkındalık) uygulamalarını farklı yöntemlerle psikoterapiye entegre ederek kullanır. Focusing (Odaklanma – Eugene Gendlin metodu) meditayonunu 20 senedir uygular, son senelerde Ann Weiser Cornell ile çalışmıştır. Focusing ile EFT’nin birleşimi olan EFMT (Emotion Focused Mindfulness Therapy) sertifikasını da Kanada’da bulunan, Dr. Serine Warwar’ın merkezinden almıştır (Center for Mind and Body). Bu yöntemlerle grup terapisi uygular.

Türk Psikologlar Derneği’nin asil üyesidir. 2004 yılında AY Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’ni kurmuş ve 2012’ye kadar kişisel çalışmalarının yanı sıra, farklı eğitmenlerin workshop’larını da merkezinde düzenlemiştir. 2012’den itibaren sadece merkezinde kendi çalışmalarına devam etmektedir. Doktoranın ardından bir süre Gelişim Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak akademisyenlik yapmıştır. Zaman zaman farklı üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak çeşitli dersler vermektedir. Kurumsal eğitimler ve danışmanlıklar da gerçekleştirmektedir.

Obezite tedavisi ile ilgili olarak TOAD’ın (Türkiye Obezite Araştırmaları Derneği) Bilim Kurulu’nda yer almaktadır. Avrupa Obezite Çalışmaları Birliği’ne (EASO) üyedir ve ona bağlı Obezite ile Yaşayanlar Birliği’nde (ECPO) Türkiye Temsilcisi olarak yer alır.

2020 yılında İçimizdeki İnsanlar adlı, psikoterapi vakalarını, psikoloji bilgileri ile beraber yorumlayarak anlattığı kitabını yayınlamıştır (Remzi Yayınevi, 2020). Akademik makalelerinin yanı sıra, Debbie Ford’un Gölgenin Sırrı (Secret of the Shadow) isimli kitabını da Türkçeye çevirmiştir (Ötesi Yayınları, 2002).

Katıldığı eğitim çalışmalarından bazıları şunlardır:

Duygu Odaklı Terapi Eğitimleri

 • Çiftler için Duygu Odaklı Terapi (EFT-C) – C seviye sertifikasyon (İsviçre Duygu Odaklı Terapi Enstitüsü’nden, (Dr. Greenberg, Dr. Goldman ve Dr. Warwar)
 • Duygu Odaklı Mindfulness Terapi – Grup eğitimi (Dr. Warwar & Dr. Gayner)
 • Yeme Bozuklukları için Duygu Odaklı Terapi ( Dr. Dolhanty)
 • Duygu Değişimi için Hedef Odaklı Psikoterapi (Dr. Greenberg ve Dr. Pascual)
 • EFT-C Yeni Gelişmeler (Dr. Goldman)

Regresyon ve Hipnoz Eğitimleri

 • Klinik Regresyon Eğitimi Seviye Sertifikasyon (IBRT, International Board of Regression Therapy) Dr. Janet Cunningham ve Jeff Ryan’dan
 • Fragmentation Integration (Roger Woolger ve Hans TenDam)
 • Temel Sorunlar İçin Regresyon (Hans TenDam)
 • Çocuklarla Regresyon Terapisi (Christine Alisa)
 • Derin Bellek İşlemi, (3 modul) (Roger Woolger)
 • Psikosomatik Hastalıkların Tedavisinde Hipnoz (Walter Bongartz)
 • Bilinçli Hipnoz Derneği’nin 3 Aşamalı Eğitimi
 • Hipnoz kongrelerinin workshop’ları (Mathias Mende, Phyliss Alden, vs)

 

 • MB-EAT (Mindfulness based eating) (Dr. Jean Kristellar)
 • Duygu Odaklı Yeme İnzivası (Geneen Roth)
 • Caroline Myss’den CMED Enstitüsü, Arketip Sertifika Programı (2 senelik)
 • Shadow Workshop – Gölge Çalışması (Debbie Ford)
 • Focusing – Odaklanma (Ann Weiser Corneill)
 • 4 Anlaşma (Don Miguel Ruiz)
 • Carl Simonton’un, kanser hastaları ve yakınları için düzenlediği  “Patient Program – Hasta Programı” Eğitimi
 • Depresyon ve Anksiyete’de Ericksonian Yaklaşım ve Yoğun Çift Terapisi (Jeffrey Zeig)
 • Virginia Satir Dönüşümsel Sistemik Terapi: Bireyler ve Ailelerle Çalışma (Modül I)
 • Virginia Satir Dönüşümsel Sistemik Terapi: Beklentilerin Dönüştürülmesi

En kuvvetli kazancım, çalışmanın ilk dakikalarında fark ettiğim “atmak”, “ziyan etmek” temaları. Hayal etme çalışmasında karşıdan eski eşim geldi. Sevindim esasında annem değil O, bu, şu… Kişi farklı, tavır aynı… Benim nasıl tepki verdiğim önemli.

Açlık-tokluk skalasıyla tanıştım. Bütün kontrolün artık bende olduğunu fark ettim. Ve NİYET ettim. Bizim ruhumuzu aç bırakan sebeplerden nasıl uzak duracağız? Bu soruya cevap bulmak isterdim.

Bugün, uzun zamandır düşündüğüm yemekle ilgili problemimin gerçek olduğunu, üzerinde çalışmam gerektiğini fark ettim. Çok faydalı bir çalışmaydı. Teşekkür ederim.

Konuşmayı Başlat
1
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?