fbpx

Özgeçmiş

Dr. Şeniz Ünal kimdir?

Dr. Şeniz Ünal, klinik psikoloji alanında uzmanlaşmıştır. Hipnoterapi vs bilişsel davranışçı terapi başta olmak üzere, farklı ekolleri birleştirerek eklektik çalışmaktadır. Akut, kronik hastalıkların (ağrılar, obezite, kanser, astım, cilt problemleri, vb) psikosomatik semptomlarının tedavisi, fobiler, OKB (obsesif, kompulsif bozukluk. Ör: temizlik, tizizlik takıntısı…), travmalar ve psikoeğitim uzmanlık alanlarıdır. Bireysel, grup ve kurumsal çalışmaları vardır.

Eğitim hayatında, Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi’nin ardından, Boğaziçi Üniversitesi’nin matematik bölümünü bitirmiştir. Boston Üniversitesi’nden İşletme (MBA) ve Bilişim Sistemleri (MS in MIS) konularında master dereceleri vardır. İş yaşamında pek çok sektörde görev almış, profesyonel iş hayatının yanı sıra eğitimci kimliğiyle de Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermiştir. 2001’den itibaren kendi kişisel gelişimine önem vermiş ve akabinde bu alanda çalışmaya karar vermiştir. Tek bir alana bağlı kalmayıp çok çeşitli konularda yerli ve yabancı pek çok öğretmenden ders almıştır. (Nil Gün, İrem Ayral, Barış İlhan, Debbie Ford, Dr. Atsmaout Perlstein, Caroline Myss, Don Miguel Ruiz,..). Caroline Myss’in “Your biography becomes your biology – Biyografin, biyolojini oluşturur”, sözünden etkilenerek hastalıkların psikolojik nedenleri konusunda bilgisini derinleştirmiş ve akabinde Myss’in Chicago’daki 2 senelik enstitüsünü bitirerek onun çalışmaları konusunda sertifika almıştır  (Arketip Çalışması – CMED Institute). Daha sonra İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde, Uygulamalı Psikoloji bölümünde master programını tamamlamıştır. Bitirme projesinin konusu “Kronik Hastalıkların Tedavisinde Psikonöroimmunolojik Yaklaşım”dır.

Arel Universitesi’nin Klinik Psikoloji Doktora programını tamamlamıştır. Doktora eğitimi kapsamında, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde yatan hasta bölümünde staj yapmış, Özel Liv Hastanesinde obezite hastalarına yönelik terapötik destek grup çalışması yapmıştır. Doktora Tezini, obezite tedavilerinden olan bariyatrik cerrahilerin uzun dönem sonuçları hakkında yazmıştır. Tezin sonuçları yakında kitap olarak basılacaktır. Halihazırda Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Bölümünde Grup Psikoterapisi dersi vermektedir.

Bilinçaltı çalışmaları için  Regresyon Terapisi başta olmak üzere çeşitli teknikler kullanmaktadır. Regresyon terapisi eğitimini Jeffrey Ryan ve Janet Cunningham’dan almıştır.

Debbie Ford’un Gölgenin Sırrı (Secret of the Shadow) isimli kitabını türkçeye çevirmiştir. (Ötesi Yayınları, 2002)

Türk Psikologlar Derneği’nin asil üyesidir. 2004 yılında AY Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’ni kurmuş ve 2012’ye kadar kişisel çalışmalarının yanı sıra, farklı eğitmenlerin workshop’larını da merkezinde düzenlemiştir. 2012’den itibaren sadece kendi terapilerine odaklanarak çalışmalarına devam etmektedir.

Dr. Şeniz Ünal’ın katıldığı eğitim çalışmalarından bazıları şunlardır:

 • Roger Woolger ve Hans Ten Dam’ın beraber verdikleri “Fragmentation Integration” workshop

 • Konstanz Üniversitesi profesörlerinden Walter Bongartz’ın “Psikosomatik hastalıkların tedavisinde hipnoz” semineri

 • Dr. Carl Simonton’un, kanser hastalari ve yakınları için düzenlediği  “Patient Program – Hasta programı” egitimi

 • Roger Woolger’un „Derin Bellek İşlemine Giriş“ workshop’u

 • Jeffrey Zeig’dan „Depresyon ve anksiyete’de Ericksonian yaklaşım“ ve “Yoğun çift terapisi”

 • Debbie Ford’dan „Shadow workshop – Gölge çalışması“

 • CMED enstitusü, Arketip sertifika programı (2 senelik)

 • Bilinçli Hipnoz Derneği’nin 3 aşamalı eğitimi

 • Hipnoz kongrelerinin workshop’ları (Mathias Mende, Phyliss Alden, vs)

 • Regresyon yaz okulunun workshop’ları

 • Klinik regresyon eğitimi (IBRT, International Board of Regression Therapy)

 • Virginia Satir Dönüşümsel Sistemik Terapi: Bireyler ve Ailelerle Çalışma (Modül I)

 • Virginia Satir Dönüşümsel Sistemik Terapi: Beklentilerin Dönüştürülmesi

 • Hans TenDam: Temel Sorunlar İçin Regresyon

 • Christine Alisa: Çocuklarla Regresyon Terapisi

Bir Psikoterapist Olarak Dr. Şeniz Ünal Kimdir?

Konuşmayı Başlat
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?