fbpx

Zor zamanları aşmak… Yeni bir yola girmek…

Zor zamanları aşmak… Yeni bir yola girmek…


Lynn Robinson ile 7 sene önce tanıştım. Kendini sezgisel danışman ve yazar olarak tanıtıyor. Ülkemizde Ruhun Pusulası kitabı ile tanınıyor (Akaşa Yayınları, 2004). Ruhun Pusulası, sezgilerimizi kullanarak hayatımızı nasıl kolaylaştırabileceğimizi anlatan çok yalın ve etkin bir kitap… Lynn ile tanışma fırsatım da oldu. Yazdıklarını yaşayan ender kişilerden birisi…  (www.lynnrobinson.com)

Türkçe’ye çevrilmeyen başka bir kitabından  (LISTEN: Trusting Your Inner Voice In Times of Crisisbir bölümü sizinle paylaşmak istedim. Zor zamanları aşarken aşağıdaki yazı ilham verebilir…
Sevgilerimle…

 İşlerin ters gitmesi bizi daha iyi bir yere götürebilir – eğer izin verirsek. ”           Anne Wilson Schaef

Başarısızlık yaşadığınız bir dönemde misiniz? Belki işten çıkartıldınız, iflasın eşiğindesiniz veya çok çirkin bir boşanma sürecindesiniz. Aksini dileseniz de, bu durumlar acı ve zorluklarla doludur. Genellikle bu zor zamanlarda Yaratıcı Güç’e yönelir ve inancımızı, ruhsal bağlantımızı derinleştiririz. Yazar Paul Brunton şöyle ifade eder: “ hayatın sunduğu bir olayı ruhsal büyümeye yöneltebilirsek, o olay kötü olarak nasıl kalabilir ki… ”

İçgörümüz, hayatlarımızın büyük resmini görebilen içimizdeki bilge tarafımıza bağlıdır ve yaşam yolumuzda ilerlemek için neye ihtiyacımız olduğunu bilir. Sabır, güven ve inanç, hayat bize beklenmedik bir rüzgar estirdiğinde gerekli olur. Başarısız olmanız için esmez bu rüzgar. Evren’in ne yaptığını bildiğini kabul etmek zor olabilir, lakin belki de bu en az zorlayıcı olandır. Akışla beraber gitmenize ve doğmayı bekleyen yeni ve muhteşem bir hayatın sizi beklediğini bilmeye ihtiyacınız vardır.

Zor zamanlar asla devamlı değildir. Bir aksaklık yaşadığınızda, bunun sonsuza dek sürmesinden korkarsınız. Ancak, genel olarak hayatın pek çok  hayal kırıklıkları göreceli olarak kısa ömürlüdür. Hatırlamamız gereken, hepimizin yaşamımız boyunca bir noktada başarısızlığı deneyimlediğimizdir. Aktör Mickey Rooney’in dediği gibi  “ başarıya giderken, daima başarısızlıktan geçersiniz ”. Bir de başarısızlık, kendinizi içinde bulduğunuz bir durum veya olaydır. Ancak kendinizi başarısızlık olarak tanımlamaya başlarsanız tehlikeli bölgeye girersiniz.

Hayat size limonlar gönderdiğinde ve siz henüz limonata yapmayı keşfetmediğinizde, atacağınız adımlar neler olabilir?

SABIRLI OLUN :  Bu bir değişim zamanıdır ve herşey kendi ritmiyle oluşur. Süreci hızlandırmaya çalışarak çok az şey kazanabiliriz. Gitmek istediğiniz yere varmanız daha uzun süre alıyorsa, bunun bir nedeni olabilir.  Genellikle, krizin tam göbeğindeyken “ bu neden benim başıma geliyor ” sorusuna cevap bulmak zordur. İlahi bilgeliğin hayatınızda rol almasına izin verin.

EĞLENİN : İşsiz, parasız ve şanssız olduğunuz bir dönemde, eğlenmek öncelikle listenizin en alt sırasında olabilir. Onu yukarıya doğru dürtükleyin. Kendinizi mutlu etmek için yapabileceğiniz ucuz veya bedava şeylerin listesini çıkartın. Zor bir zamandan geçerken, gereksiz yere acı çekmek bir meziyet değildir.

YARDIM ve REHBERLİK İSTEYİN :  Kendinizi açıp, yaşadıklarınız hakkında konuşursanız, yardımcı olmak isteyecek arkadaşlarınızın sayısı sizi şaşırtabilir. Bunu tek başınıza yaşamak zorunda değilsiniz. Ancak çok zor bir dönemde olup, ciddi bir depresyon yaşıyorsanız, bir uzmanla konuştuğunuzdan emin olun.

KENDİNİZE NAZİK OLUN :  Yapılmış hatalarla ilgili kendini dövmek ve “ ben ne yaptım? ” çamuruna bulanmak zamanı şimdi değildir. Başarısızlık zamanlarında pekçok kişinin en zor mücadelesi, bu süreçte kendisini nasıl seveceğini bilebilmesidir. Kalbinizi ve aklınızı açık tutun. Sizi doğru yöne yönlendirecek içgüdü ve bilgeliği, en ihtiyaç duyduğunuzda bulacaksınız.

KENDİNİZLE POZİTİF KONUŞMA PRATİĞİ YAPIN :  Pesimistseniz, muhtemelen kendinizle negatif konuşmaya çok zaman ayırıyorsunuzdur. “ ben bunu yapamam ”, “ hiçbirşey bana yaramıyor ” veya “ çok kötü şansım vardır ” bunlar genel örneklerdir. Yakın zamanda bir görüşmeniz varsa veya bir konuşma yapacaksanız, kendinize ne dediğinize dikkat edin! Hislerinizde çok büyük farklılıklar yaratabilir. Herhangi bir pesimist, olumsuz  düşünceye odaklandığınızda, bilinçli olarak odağınızı değiştirmeye çalışın.

Kendinize söyleyebilecekleriniz ;

“ Bunu atlatacağımı biliyorum. ”

“ Sakin ve rahat olmak için bugün ne yapabilirim? ”

“ Iyi yaptığım pekçok şey var ve bugün onlara odaklanacağım.”

“ Küçük şeyler için terlemeyin ” kitaplarının yazarı , Richard Carlson’dan bir alıntı ile bitireceğim;

“ Korkuyu serbest bırakın. Evren sonsuz sayıda fırsata sahiptir. Etrafımızda bol miktarda mevcuttur. Hemen şimdi, sizin yolunuza çıkan bir şey görüp, şaşırabilirsiniz! ”

Konuşmayı Başlat
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?