fbpx

Sosyal Medya (SM) Kullanımım Nasıl?

Sosyal Medya (SM) Kullanımım Nasıl?


Telefon ve onunla beraber sosyal medya (SM) kullanımı artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. 7’den 70’e herkes bulaştı bir şekilde 🙃. Bazen zevkine bazen iş için onsuz yapamaz olduk 👀. Ancak galiba biraz şirazesi kaymaya başladı bu işin (bu aralar bu eski deyimi pek sever oldum. Gençler google’dan bakabilirler anlamına, ne de olsa telefon ellerine yapışık 🙈) 📱 SM kullanımı yeni ufuklar açtığı kadar çoğu insanı uyuşturan, yoran, oyalayan, yıpratan hatta depresyona ve anksiyetete sürükleyen bir hal almaya başladı. Bu konuyla ilgili akademik araştırmalar da yapılıyor, giderek artan bir seviyede… 📱Bu konuda ara sıra ruhsal sağlığınızı nasıl etkilediği konusunda bazı noktalara bakmakta ve gerekli önlemleri almakta fayda olduğunu düşünüyorum. Aşağıdaki maddeleri çeşitli kaynaklardan derledim:
1- SM’de gezinmek sizi nasıl hissettiriyor? Uzaklaşmak istediğiniz bağımlılıkları tetikliyor mu? Öz değerlerinizi / inançlarınızı destekleyip sizi büyütüyor mu? Yoksa sizi aşağıya mı çekiyor?

2- Telefonsuz kendisini çıplak gibi hissedenlerden misiniz? Kendinizle başbaşa kalınca / kalırsanız neler hissedersiniz? Olumlu mu olumsuz hisler mi bunlar?

3- Günlük / Haftalık telefonsuz, sosyal medyasız zamanlar planlasanız nasıl olur? Telefonu uçak moduna alıp minik / büyük molalar verseniz acaba nasıl hissedersiniz? İlham kaynaklarınız devreye girer mi acaba? 😉

4- Telefon sizi sevdiklerinizden, ailenizden, arkadaşlarınızdan uzaklaştırıyor mu? İlişkilerinizi nasıl etkiliyor?

5- Takip ettiğiniz hesapları bilinçli mi seçiyorsunuz? Size, hayat amacınıza uygun, size iyi gelen hesaplar mı? Yoksa onlara baktıktan sonra kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Ara ara hesapları gözden geçirmeye ve ihtiyaçlarınıza, deneyimlemek istediklerinize göre ekleme veya çıkarma yapmaya ne dersiniz? 🚼 Keyifli, huzurlu ve büyütücü zamanlar dilerim….

Konuşmayı Başlat
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?