Duygu Odaklı Çift Terapisi
Duygu Odaklı Çift Terapisi

Zaman zaman çiftler ilişkilerinde daha farklı bir şeyler ararlar. Bazıları eskiden sahip oldukları tutkuyu yenilemek, bazıları ise “çift olarak” hayatlarına devam edebilmek ister.

Pek çok çift için, dönüm noktası, belirli bir anlaşmazlığı çözmek veya zorluklar yaşanırken beraber kalabilmek için yeni yollar bulmak değildir. Bazıları için değişim bir zamanlar birbirlerine duydukları sevgiyi tekrar kazanmak ve diğerleri için de aşkı ilk defa bulmaktır.

Bir ilişkiyi iyileştirmenin, sağlamlaştırmanın ve dönüştürmenin anahtarı DUYGUSAL BAĞLANTI kurabilmektedir.

Zaman içerisinde çiftler anlaşmayı öğrenirler, ayarlamalar yaparlar ve bazen de sabit, öngörülen süreçleri benimserler. “Barışı korumak” adına alttan alırlar. Bu süreçleri mercek altına almak, çiftlere yeni kapılar açabilir. İlişkilerdeki dayanıklılığın temelinde “OLUMLU DUYGUSAL BAĞLANTI” kurabilmek vardır.

Duygu Odaklı Çift Terapisi (DOT-Ç) (Emotion Focus Therapy For Couples) Leslie Greenberg ve Susan Johnson tarafindan 80’li yıllarda geliştirilmiştir. O dönemle davranışçı ekol çok revaçtaydı ve davranış değişiminin, çiftin ilişkisinin daha sağlıklı olması için yeterli olacağı düşünülüyordu. Davranışçı terapi pek çok ilişkiye olumlu yansıdı. Ancak bazıları için sonuçları kalıcı olamadı. EFT-C, duygu odaklı değişimi temel alarak ilişkileri düzeltmeyi sağlar. Araştırmalara göre % 70 çift bu yöntemden kalıcı fayda görmektedir. %90 çiftin ilişkilerinde de pozitif yansımalar olmaktadır.

Duygu Odaklı Çift Terapisi (DOT-Ç) sadece klinik onaylı bir yöntem değildir. İlişkiye yeni bir deneyim katar. Güveni tazeler ve derin bir yakınlık sağlar. DOT-Ç prensipleri ve uygulamaları çiftin ortak süreçlerini ve çatışmalarını belirlemelerini ve onları hareketsiz, hatta düşman kılan durumlardan çıkmalarını sağlar. Çiftler zorluklara beraber göğüs germeye başlarlar ve paylaştıkları sevgide, aşkta derin bir iyi olma hali ve güven hissederler.

DOT-Ç ÇALIŞMA SÜRECİ: Terapi almak isteyen çiftlerden ilk başta ayrı ayrı ilişki hakkında kısa veya uzun yorumlarını,  beklentilerini içeren birer yazı istenir. Ardından çiftler beraberce seanslara katılırlar. Yapılan araştırmalar 12-24 seansın kalıcı, derin sonuçlar sağladığını ortaya koymuştur. Her bir seans 60 dakika sürmektedir. İlk seanslar biraz daha uzun olabilir. Gerektiği takdirde çiftlerle tek tek de görüşme yapılabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Konuşmayı Başlat
1
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?