fbpx

Psikolojik Vakaları Konuşmak

Psikolojik Vakaları Konuşmak


Yaşadığımız toplum, batıya nazaran daha geleneksel ve negatif duyguları konuşmaktan imtina eden bir yapıda. Kendimizi bildiğimiz andan itibaren duyduğumuz kalıplara bakalım; erkek adam ağlamaz, kan kussan kızılcık şerbeti içtim diyeceksin, gözyaşını kimseye gösterme, anneler fedakarlık yapar, elalem ne der… Bu liste uzar gider. Hepimiz yaşamımız boyunca bunları ya da benzerlerini duymuşuzdur.

Sıkıntımız, üzüntümüz, utançlarımız, acılarımız gibi negatif duygularla uğraşmak istemiyoruz, onlarla yüzleşmekten kaçınıyoruz. Sanki onları yok sayarsak, yok olacağını ümit ediyoruz. Ancak maalesef sistem böyle işlemiyor.

Bir deniz topu hayal edin ve bu deniz topunu suya bastırdığınızı düşünün. Ne kadar kuvvetli bastırırsanız bastırın, bir an dikkatiniz dağıldığında deniz topu etrafa sular saçarak dışarıya fırlayacaktır. Aynı bizim olumsuz duygularımız, paylaşamadığımız travmalarımız ve sıkıntılarımız gibi.

Özetle, vaka paylaşımları bizim yaşadığımız tüm negatif duyguların normal olduğunu, herkesin benzer şeyleri yaşadığını gösterir. Bunların hakkında konuşarak, üstünde çalışarak, onları dönüştürebileceğimizi gösterir.

Kendinize dönüşmek, iyileşmek ve mutlu olmak için bir şans verin.

Konuşmayı Başlat
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?