fbpx

Kim Korkar Hain Kediden

Kim Korkar Hain Kediden


🐱¨Yüzündeki ifade çok sinsi… varlığı midemi bulandırıyor!¨
🐱¨Ona baktıkça ürperiyorum, sanki her an üzerime atlayacak gibi geliyor.¨
🐱¨Miyavlaması ise yalvarır gibi… ama anlamıyorum ne için.¨
..
Kedi fobisiyle gelen danışanımın ilk görüşmede söylediği sözlerdi bunlar… Hayatı zindan oluyordu, arkadaşlarıyla açık havada oturamıyor, sürekli etrafına bakarak yürüyordu. Hep tetikteydi. Çocuklarıyla olan ilişkisini bile etkiliyordu. Artık canına tak etmişti ve bu sorunu halletmek için bana gelmişti… 4 sene önce!
..
Hayvan fobisi olanlarla çalışmalarımda gördüğüm en bariz şey, korkunun nadiren gerçekten o hayvan ile yaşanan bir travmadan kaynaklandığı… Durum öyle olduğunda sorunu çözmek gerçekten kolay oluyor. Sadece birkaç seans çalışarak korkuyu geçirebiliyoruz. ..
Ancak bu fobinin altında ¨gizli kazançlar¨ ve/veya ¨korkuyu, kaygıyı, acıyı aktarma¨ varsa duruma farklı açılardan yaklaşmak elzem oluyor… Bu tarz fobilerde iyileşme uzun ve zorlu olabiliyor, yine danışana göre çok farklılaşarak.
..
Yukardaki sözleri söyleyen danışanımla ilk etapta 3 tane 1.5 saatlik seans yapmıştık. Direk kediye odaklandık. Yaz başıydı ve tatilden önce rahatlamak istiyordu. Çalışmamızdan sonra bayağı rahatlamıştı, artık uzakta olan kediden rahatsız olmuyordu ancak yine tetikte olma durumu vardı. ¨Ben bu şekilde yaşarım´ deyip terapiye devam etmemişti. ..
Aradan 3 sene geçti ve bu sefer ilişki sorunu hakkında geldi aynı danışan. Kedi konuşulmadı bile… 4 ay yoğun çalıştık. Eşini, annesini, babasını çalıştık… Onlara, onlarla ilişkilerine bakarken kendini gördü… Hayatta tutunduklarına, tutunamadıklarına… Kendini hapsettiği zindanı hissetti… ..
Ve aslında özgür, bağımsız ve keyifle gezen kediye de ne kadar özendiğini farketmesi çarptı onu! Şimdi kendisi de kedi olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor 🏃‍♀️💃❤

Konuşmayı Başlat
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?