fbpx

Acıyla Hipnotize Olma

Acıyla Hipnotize Olma


Beynin negatif/olumsuz düşüncelere cırtlı yapışkan etkisiyle tutunurken, pozitif/olumlu düşünce ve duyguları teflon tepkisiyle karşıladığını biliyor musunuz? Bilim insanlarının ispat ettiği bu gerçek tüm hayatımızı farkında olmadan derinden etkiliyor, seçimlerimize yansıyor ve bizi bazen adeta derin bir kuyunun içine çekiyor…
..
Son günlerde sizde benim gibi gözlerinizi televizyondan veya sosyal medyadan (çoğu zaman paralel bir şekilde) ayıramayanlardan mısınız? Önce #Elazığdepremi ülke çapında bizi etkisi altına aldı. Televizyon sürekli açık kalıp aynı sahneleri tekrar tekrar izleyenlerden misiniz siz de? Kurtulanlarla sevinip, yakınlarını kaybedenlerinin görüntüleriyle ağladınız mı? Yüzlerce kilometre uzaktan nasıl yardım edebilirim diye farklı kanallar ararken çaresiz hissetiniz mi? Hele bir de en güvendiğiniz kurumların etik/ahlak dışı uygulamaları ifşa olduğunda öfkeden isyan ettiniz mi? ..
Dünyanın öbür ucunda adını belki de şimdiye kadar duymadığınız bir sporcunun ve kızının trajik ölümü sizi de etkisi altına aldı mı? TV kanallarının kalbinize işleyecek şekilde duygusal yayınları, bir eşin ve annenin dramını derinden hissettirdi mi? Hele sosyal medyada yapılan grafitiler? Baba, kızın melek kanatlarıyla uçmaları, kucak kucağa cennete gidişleri, vs. ..
Yaşanan dramlar ve onlardan istifade etmek isteyen kapitalist dünya bizi bir girdap gibi içine çekiyor ve derin hissediğimiz acıdan nemalanmaya çalışıyor. Tekrarlayan yayınlar, görüntüler, konuşmalar bizi hipnotize ediyor ve bilincimizde, bilinçaltımızda kalıcı etkiler yapıyor. Günlük hayatımızı, işlerimizi olumsuz etkiliyor, verimimiz düşüyor ve iyi yaptığımız şeyleri bile yapamaz hale geliyoruz.
Peki ne yapabiliriz? Yapmalıyız? Cevap çok klasik olacak ancak kendimizi korumaya almamız lazım! Kontrol edebildiğimiz, kendi çapımızda katkı yapabileceğimiz meselelerde elimizden geleni yaparken, direk etkimizin olamayacağı konulara bir sınır çekerek transtan çıkmamız gerekiyor… Televizyonu, sosyal medyayı kapatıp kendimizi rahat, mutlu, dingin hissedeceğimiz ortamlar yaratmamız yapabileceğimiz en iyi şey. Yeşillikler içinde bir yürüyüş, sevdiğimiz yemekleri pişirme, güzel bir kitap, müzik, mutlu anıların resimlerine, videolarına bakma, nefes çalışmaları, meditatif çalışmalar…. Yapabileceğimiz şeylerden sadece birkaçı…
..
Kendimizden biz sorumluyuz… Hadi çıkalım acının transından 🌺❤️

Konuşmayı Başlat
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?