fbpx

Bizden önceki birkaç neslin deneyimlemediği ilginç zamanlardan geçiyoruz. Sadece sağlık açısından değil ekonomik olarak da taşlar yerinden oynuyor, tüm dünya kaynıyor. Dünya tarihinde en “gezgin” ve “ulaşılabilir” olduğumuz bir dönemde fiziksel mesafe gerektiren bir “ev hapsi” yaşıyoruz. Kimisi fanatik şekilde kabullenirken, kimisi de enteresan bir şekilde reddediyor. Bu yeni durumla ilgili bilgi kirliliği deseniz o da inanılmaz, gerçekten kaotik ve zor bir süreç.

Doğal olarak “başa çıkma mekanizması” arıyoruz. Bazen eski bilindik kişisel çarelerimize yönelmek kolayımıza gelebilir, yemek ya da madde bağımlılığı, sağlıksız ilişkiler ya da ritüeller gibi. Çok memnun olmasak da DENENMİŞ ve BİZİ ÖLDÜRMEMİŞ çareler güvenilir hissettiriyor.

Ancak içeride bir yerde huzursuzluk da yaşıyoruz muhtemelen. Çünkü hatırlıyoruz, o eski çareler bize çok da iyi gelmemişti bu nedenle fizikselin dışında duygusal olarak da kapana kısılmış hissetmemiz olası. Hatta zaman zaman korku ve kaygı bizi ele geçirebilir.
Sağlıklı korku, kaygı gerekli ve iyi bir duygu ancak başa çıkamayacağımız noktaya gelirse çare arayışımızın hızlanması iyi olabilir. Başa çıkılmayan noktalar herkes için değişken, bu yüzden kendi iç sesimize iyice kulak kabartmak iyi olabilir, hangi noktada olduğumuzu ancak kendimiz bilebiliriz.

Şu anda sağlıklı olan bizlerin yapabileceği en önemli şey; KENDİMİZE İYİ BAKMAK olur. Bedensel ve ruhsal beslenme de buna dahil.
Bu dönemi spritüel eğitmenler yeni bir oluşum olarak nitelendiriyorlar, adeta Rönesans, neden bizim de kişisel Rönesans’ımız olmasın ki?
Evlerden çıktığımızda herkes YENİ ve FARKLI bizleri görsün.

Ancak bunu kendimizi severek, şefkat göstererek, yavaşça, yumuşakça yapalım. Yeni bir “savaş, mücadele, hırs amacı” olarak deneyimlemeyelim. Fayda ararken kendimize yeni bir travma yaratmayalım.

Not: Karanfilli elmayı kaynatırsanız şahane bir boğaz ağrısı, kısıklığı rahatlatıcı içecek oluyor, tavsiye ederim.

KAYGI İLE BAŞETME yöntemlerini özetleyecek olursak;

Maddesel yöntemler;
Tüm ekranları kapatma (günde sadece 30 dakika haber, 1 saat de sosyal medya yeterli olabilir)
Yeterli, dengeli ve doğru kaynaktan bilgi akışı
Basit karbonhidratlardan uzak durmak, dengeli beslenmek
Madde ve alkol kullanımı sadece bu durum için değil genelde de zararlı
Düzenli ve en az 8 saat uyku
Bedensel aktivite (en basitinden sevdiğiniz şarkılarla dans 😉
İlham verici kaynaklar (müzik, kitap, film, sanatsal çalışmalar)
Manevi yöntemler;
Kaygıyı, korkuyu, belirsizliği kabullenme
Kontrolsüzlüğü kabullenme
Kişisel değerlendirme ve ihtiyaçların net ortaya konması
Kişisel “güvenli alanınızı” yaratma ve orda zaman geçirme
Gevşeme/rahatlama teknikleri
Salgın hastalık dışındaki stres kaynaklarını yönetebilme
Yardım ve destek isteme (online pek çok kaynak var

Konuşmayı Başlat
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?