Eee, o zaman yemeyelim problem çözülsün! Hatta gün boyu limonlu su da içelim ?  Yeme problemleri ile çalışmak söylemesi kolay ancak gerçekleştirmesi zor bir durumdur. Eğer obezitesi olan bir hastada, hastalığın psikolojik komponenti var ise, sağlıklı beslenme ve egzersizin yanı sıra, kesinlikle psikoterapi de devreye girmelidir. 

Duygusal yeme; kaygı, stres, sevinç, üzüntü gibi duyguların çok yoğun olduğu ya da bunların eksikliğinin hissedildiği durumlarla başa çıkabilmek için yemek yeme ihtiyacı olarak tanımlanabilir. “Herkes” zaman zaman duygusal yeme davranışında bulunabilir. Düzenli olarak yapılmadığında duygusal yeme normaldir, ancak sıklıkla bu tür yeme davranışında bulunmak, düzensiz yemenin bir işareti olabilir ve potansiyel olarak aşırı yemeye veya ileride başka yeme bozukluklarına yol açabilir.  Duygusal yeme, aynı uyuşturucu maddeler, alkol gibi özel tedavi gerektirir.

Tedavinin aşamaları şöyle olmalıdır:

  1. Duygular tespit edilmeli (çoğu insan duygusunun farkında olmayabilir)
  2. Duyguları tetikleyen olaylar, insanlar, şartlar ortaya çıkartılmalıdır.
  3. Bu durumlarla başa çıkma yolları belirlenmeli ve uygulamaya konabilmesi gerekir (Çoğu kişi bu noktada tıkanır. Genellikle en yakınlarımızda en zorlu süreçleri yaşarız. Derin farkındalıklar dahi uygulama aşamasında, pek çok sebepten dolayı işe yaramayabilirler. Cesaret, özgüven, sorumluluk gibi özelliklerin de geliştirilmesi gerekebilir)
  4. Yeni “ben”e adaptasyon ve olası düşüş anlarında destek olunmalıdır.

Duygusal yeme terapisinde çeşitli teknikler kullanılmalıdır. Bilişsel davranışçı yaklaşım yeni düzen oluşturmaya yardımcı olurken, regresyon gibi bilinçdışı, hipnotik çalışmalar duyguları tanımak, veya travmalarla çalışmak ve onları dönüştürmek için çok etkilidir. Her kronik hastalıkta olduğu gibi, çabuk şipşak bir çözüm beklemek doğru değildir. 

Zamana yayılan, farkındalık -> aksiyon -> dönüşüm -> içselleştirme adımlarının izlendiği bir çalışma yapılmalıdır. Bazı durumlarla psikiyatri konsültasyonu da gereklidir ve doktor gerekli görürse farmakolojik takviye de verebilir.

Yeme Psikolojisi ve Beslenme Biyolojisini Birleştiren 8 Haftalık Duygu Odaklı Grup Terapisi programımız olan “Mindful Yeme Grup Terapisi” hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Konuşmayı Başlat
1
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?