fbpx

Obezite ve Yeme Terapisi

Obezite ve Yeme Terapisi

Eee, o zaman yemeyelim problem çözülsün! Hatta gün boyu limonlu su da içelim 🙂  Söylemesi kolay ancak gerçekleştirmesi zor bir durumdur. Eğer obez hastada, hastalığın psikolojik komponenti var ise, sağlıklı belenme ve egzersizin yanı sıra, kesinlikle psikoterapi de devreye girmelidir. Duygusal beslenme, aynı uyuşturucu maddeler, alkol gibi özel tedavi gerektirir.
Tedavinin aşamaları şöyle olmalıdır:
  1. Duygular tespit edilmeli (çoğu insan duygusunun farkında olmayabilir)

  2. Duyguları tetikleyen olaylar, insanlar, şartlar ortaya çıkartılmalıdır

  3. Bu durumlarla başa çıkma yolları belirlenmeli ve uygulamaya konabilmesi gerekir (Çoğu kişi bu noktada tıkanır. Genellikle en yakınlarımızda en zorlu süreçleri yaşarız. Derin farkındalıklar dahi uygulama aşamasında, pek çok sebepten dolayı işe yaramayabilirler. Cesaret, özgüven, sorumluluk gibi özelliklerin de geliştirilmesi gerekebilir)

  4. Yeni “ben”e adaptasyon ve olası düşüş anlarında destek olunmalıdır.

Duygusal beslenme terapisinde çeşitli teknikler kullanılmalıdır. Bilişsel davranışçı yaklaşım yeni düzen oluşturmaya yardımcı olurken, regresyon gibi bilinçdışı, hipnotik çalışmalar duyguları tanımak, vara travmalarla çalışmak ve onları dönüştürmek için çok etkilidir. Her kronik hastalıkta olduğu gibi, çabuk şipşak bir çözüm beklemek doğru değildir. Zamana yayılan, farkındalık -> aksiyon -> dönüşüm -> içselleştirmeadımlarının izlendiği bir çalışma yapılmalıdır. Bazı durumlarla psikiyatri konsültasyonu da gereklidir ve doktor gerekli görürse farmakolojik takviye de verebilir.

İdeal Kiloya Son Adım” grup program çalışmamız hakkında da bilgi edinebilirsiniz.
Konuşmayı Başlat
Merhaba! Aklınızdaki sorular için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?